Wróć do bloga

Dla Wirtualnej Polski i SO! Magazyn o tantrze i warsztatach dla par

energia seksualna orgazm tantra warsztaty Jan 29, 2023

"Praca z energią seksualną jest tylko jednym z obszarów tantry".

Marta Kosakowska z Wirtualnej Polski i SO! Magazyn rozmawiała z nami o tantrze i warsztatach, które prowadzimy dla par.

Mówi się, kryzys otwiera obszar do rozwoju.

Dawid: Tak jest, bo kiedy para przejdzie wspólnie kryzys, to ich wzmacnia na przyszłość. Kiedy między mną i Zosią pojawia się kryzys, to wiemy, że za tym stoi jakaś informacja, która jest ważna. Witamy każdy kryzys z zainteresowaniem, bo mamy poczucie, że dowiemy się o sobie czegoś nowego. Dlatego innym parom również dajemy wsparcie, mówiąc im: "Kryzys to nic złego".

Zofia: Każda, nawet najtrudniejsza, droga jest do przejścia, jeśli odpowiednio się do niej przygotujemy.

Zapytam trochę przewrotnie: po co nam tantra w czasach Tindera, kultury fast i zamawiania wszystkiego z dostawą do domu?

Dawid: Dobrze złożone pytanie, bo tantra jest właśnie o zatrzymaniu. Żyjemy w czasach, kiedy wszystko odbywa się szybko, a partnerów zmieniamy częściej niż kiedykolwiek w historii, a my w tantrze pokazujemy, że oprócz powierzchowności, istnieje też głębia. Nie chodzi o to, by było szybciej, ale głębiej. A głębiej, znaczy prawdziwiej. Kiedy uczymy seksu tantrycznego, zawsze mówimy, że celem nie jest orgazm, tylko zatrzymanie. Nie chodzi tu o zadaniowość. Obecnie często spotykamy się z przekonaniem, że wieloletnie, monogamiczne związki to przeżytek, lepiej być samemu bez zobowiązań, łatwo wtedy wymienić kogoś na "nowszy model". My pokazujemy, że znając kogoś bardzo dobrze, jesteśmy w stanie osiągać głębszą i lepszą jakość, również w seksie. Doświadczenie tego z nowym lub krótkofalowym partnerem nie jest możliwe.

Powiedzieliśmy nieco o tym, co tantra daje kobietom. A jakie korzyści, przynosi mężczyznom?

Dawid: Zwykle jest tak, że na pierwsze warsztaty tantry to kobiety zabierają swoich mężczyzn. Na kolejne – to mężczyźni zabierają swoje kobiety. Mężczyźni w seksie często odczuwają presję bycia super kochankami, jeśli nie są w stanie osiągnąć tego stanu, mają poczucie winy wobec swoich partnerek. W czasie nauki tantry dowiadują się, że to kobieta jest odpowiedzialna za swój orgazm. Dla wielu osób to stwierdzenie może wydawać się szokujące.

Zofia: Kobieta musi mieć dobrą relację ze swoim ciałem, z samą sobą, by móc przyjąć przyjemność od swojego partnera. W drugą stronę to działa dokładnie tak samo.

                                        Zapraszamy do przeczytania całego wywiadu>

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej co jeszcze robimy

Robimy naprawdę dużo! Nowe warsztaty stacjonarne, kursy online, webinary, medytacje Live IntentLove, podcasty, wyjazdy zagraniczne dla naszej społeczności...

Nie lubimy spamu tak jak ty, więc nie będziemy się dzielić twoimi danymi z innymi.