Wróć do bloga

Rodzicielstwo wchodzi nam z impetem do łóżka

dziecko obecność partnerstwo seks uwazność zmęczenie związek Oct 30, 2021
Zosia i Dawid w rozmowie z Kasią Karaim z portalu ŁadneBebe.pl opowiadali o tym, jak na kondycję związku wpływa pojawienie się w nim małego człowieka:
 

"Zmęczenie, niewyspanie, prolaktyna i… dziecko w łóżko. Pogadajmy o tym, jak spanie z dzieckiem wpływa (a może nie wpływa?) na życie seksualne rodziców? 

Wpływa na pewno, ale jak – to już zależy od nas. Jeśli lubiliśmy dziki głośny seks, to z tym pewnie trzeba będzie poczekać albo znaleźć inne spokojne miejsce. Ale przecież nie zawsze w taki sposób się kochamy. Paradoksalnie, śpiące w łóżku dziecko, może nam pomóc rozwinąć w sobie umiejętność spokojnych, pełnych czułości i uważności na siebie zbliżeń. Nienastawionych na spektakularny efekt na koniec, ale na bycie obecnym w każdej chwili i czerpanie pełnymi garściami z samego faktu połączenia. Możemy przecież „być w sobie” i się nie ruszać. Nie w sposób zamrożony, ale w pełni zrelaksowany. Oddychając głęboko i spokojnie, wykonywać powolne ruchy i cieszyć się tą – tak naprawdę – o wiele większą intensywnością doznań, niż przy szybkim i mocnym seksie. Wychodzimy z założenia – o czym obszernie piszemy w książce – że każdy kryzys w relacji daje nam szansę na odkrycie czegoś nowego. Na zaadresowanie potrzeby, której nie znaliśmy, na odkrycie siebie na nowo.

(…)

Udany seks oparty jest przede wszystkim na pełnowymiarowym spotkaniu. Mówiąc pełnowymiarowe, mamy na myśli angażujące zarówno ciało, jak i uczucia, ale nie tylko. To, co jest z naszego doświadczenia bardzo istotne i przenosi seks na inny „level”, to świadomość. Czyli wzajemna uważność i obecność partnerów. Bo jak wiemy, często podczas zbliżeń pojawia się sytuacja, gdy jedno bądź oboje partnerzy błądzą myślami gdzieś indziej. Są nieobecni albo nie w pełni obecni w tym, co się dzieje. Nawet jak wykazują zaangażowanie, to często skupia się ono na dążeniu do orgazmu, a to już nie sprzyja spotkaniu, o którym mówimy. Dla nas w udanym seksie się JEST, a nie się go uprawia. W takim byciu razem wszystko może się zdarzyć, do niczego nie dążymy, niczego nie osiągamy. Pozwalamy sobie, żeby pojawiło się to, co się ma pojawić. Często to nas zaskakuje i porusza. Otwiera nas na nowe, wspólnie przeżywane doświadczenia. To przygoda sama w sobie".

 
 
ŁadneBebe to magazyn on-line dla świadomych rodziców
o: rodzicielstwie, dobrze zaprojektowanych przedmiotach dla dzieci, o twórczym byciu w świecie dziecka, o wyprawce, zabawach w stylu zrób to sam, wychowaniu w duchu childhood unplugged i less is more.

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej co jeszcze robimy

Robimy naprawdę dużo! Nowe warsztaty stacjonarne, kursy online, webinary, medytacje Live IntentLove, podcasty, wyjazdy zagraniczne dla naszej społeczności...

Nie lubimy spamu tak jak ty, więc nie będziemy się dzielić twoimi danymi z innymi.