Wróć do bloga

"Rozwój, nie rozkosz" - o warsztatach tantry w Wysokich Obcasach extra

granice nauczyciele rozwój tantra warsztaty tantry Apr 02, 2024

U kogo uczyć się tantry?

W kwietniowym numerze Wysokich Obcasach extra znajdziecie artykuł Zuzanny Kuffel o tantrze, w którym m.in. mówimy o tym na co uważać wybierając się na tantryczne warsztaty. 

"Tantra to jeden z nurtów filozofii Dalekiego Wschodu. Definiuje się ja jako metodę poszerzania świadomości , która (…) od 1500 lat otwiera nowe sposoby patrzenia na świat. (…) Dla niektórych nadal jest skomplikowanym systemem filozoficznym , ale coraz częściej jest sprowadzana po prostu do rozwoju, a także do świadomego, uważnego seksu. Zarówno w Polsce, jak na świecie przybywa ofert warsztatów tantrycznych. Rośnie popularność wyjazdów na duchowe rerteaty na Bali i do innych miejsc w Azji. Na warsztatach czasem więcej jest neotantry, czasem szamanizmu, a czasem pracy z oddechem. Niektóre naprawdę działają transformująco i oczyszczająco, inne dają energię i pozwalają łatwiej się mierzyć z losem, Jeszcze inne uwalniają traumy z przeszłości".

Zajęcia z tantry dotykają delikatnego tematu seksualności, w której przestrzeni łatwo o zawstydzenie czy przekroczenia. Musimy więc zadbać o siebie i swoje granice a pierwszym krokiem jest wybranie odpowiednich i kompetentnych nauczycieli, którzy uszanują nasze granice i zadbają o nasze potrzeby.

 

"Czerwoną flagą powinno być tu osoba prowadząca warsztat popychająca do czegoś, a opór traktuje jako odmowę rozwoju - tłumaczy Dawid Rzepecki. Zawsze mówimy uczestnikom i uczestniczkom, żeby poszerzali swoje granice ale ich nie przekraczali. W tantrze zdarza się tzw. ,duchowy bypassing, robimy coś w przypływie emocji, pod presją, mamy bardzo intensywne przeżycia i wierzymy, że o to właśnie w tym chodzi. Potem emocje opadają a my możemy pozostać z poczuciem, że przekroczyliśmy swoje granice".

"Zosia: - Wiele osób wchodzi do łóżka  tylko po to, żeby się rozluźnić, zrzucić napięcie. Ścigamy się do mety, nagrodą jest orgazm. Na warsztatach "odkładamy orgazm na półkę". Nie chodzi o to, co jest na końcu, ale o drogę.

Dawid: - Dążąc do orgazmu jesteśmy zadaniowi. Intymność, w której przestajemy być zadaniowi, a zaczynamy obecni, jest zupełnie inna. Możemy się zanurzyć w tym spotkaniu.

W tantrze aspekt duchowy jest bywa minimalizowany. Niektórzy wiążą nią nadzieję na kosmiczny orgazm, a tymczasem kluczem jest emocjonalna więź. Tantra to nie jest kamasutra. Źródłowo jej przedmiotem nawet nie jest seks". 

Całość przeczytacie w Wysokich Obcasach extra.

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej co jeszcze robimy

Robimy naprawdę dużo! Nowe warsztaty stacjonarne, kursy online, webinary, medytacje Live IntentLove, podcasty, wyjazdy zagraniczne dla naszej społeczności...

Nie lubimy spamu tak jak ty, więc nie będziemy się dzielić twoimi danymi z innymi.